Jak naučit králíka na záchod? 🐇

Jedná se o velmi častou otázku. Někteří králíci mohou sami ve svém příbytku chodit čůrat na jedno místo, ale bobkují všude. Jiní čůrají i bobkují všude. Jedním z oblíbených metod je umístění kočičího záchodu do jednoho z rohů, ideálně tam, kde má králík tendenci vykonávat potřebu. Kočičí záchod musí být dostatečně velký, aby se tam mohl králík pohodlně otočit a případně svůj výtvor zahrabat. Když pro něj bude záchod moc malý či jinak nepohodlný, může to být důvodem k tomu, aby na něj nechodil.

Čím záchod vyplnit?

Různých druhů podestýlek je mnoho, od savých podložek přes peletky a piliny. Savé podložky jsou obecně dražší alternativou a hrozí, že je králík rozkouše či roztrhá. Některým králíkům však může tato podestýlka vyhovovat. Tyto podložky jsou praktické například při převozu zvířete v přepravce. Peletky mají velmi dobrou savost, dobře do sebe uzamknou zápach a jejich výhodou je, že je králík nerozmetá tak snadno do okolí a zůstanou tedy na svém místě. Jedná se o stejné peletky, které se používají do kamen, kotlí a krbů jako topivo kvůli své výhřevnosti. Peletky jsou lisované piliny, hledejte ty ze 100 % čistých pilin bez příměsí. Za dobrou cenu je koupíte v různých obchodech se stavebninami a zahrádkářskými potřebami.

                                                          

Piliny králík naopak oproti peletkám snadno rozmetá do okolí, ale jsou pro něj příjemnější na sezení. Já sama ráda kombinuji peletky s pilinami, kde spodní vrstvu tvoří peletky a horní větší vrstvu tvoří piliny. V případě pilin je již potřeba vybírat ty, které jsou určeny pro drobná zvířata. Piliny, které jsou nahoblované příliš najemno s vysokou prašností, nejsou vhodné. Jemný prach se dostává do jejich dýchací soustavy a může působit později problémy. 

Ze začátku, kdy se králík na záchod učí je vhodné mu bobky i něco, z čeho cítí svou moč přesouvat do záchodu, aby si spojil záchod s vykonáváním potřeby. Můžete použít například papírovou utěrku, tou setřete loužičku a utěrku poté umístíte do záchodu. Naopak piliny nedávejte volně  mimo záchod a jakoukoli podestýlku umístěte pouze na místo, kde má být záchod.

Jak dopřát králíkovi plnohodnotný život? 

Králík by měl mít dostatek pohybu a proto je důležité ho alespoň párkrát do týdne nechat proběhnout mimo klec či domeček. Jednou z možností je zahrada, kde by se mohl volně pohybovat a kde na ně nečíhá nějaké nebezpečí, například pro něj jedovaté rostliny. Pozor si ale musíte dát na velmi chladné zimní či velmi teplé letní dny. Extrémní teploty králíkům nesvědčí a kvůli téměř úplné absenci potních žláz se na sluníčku velmi rychle přehřívají. Již několik minut pobytu na přímém slunci bez možnosti stínu, pro ně může být smrtelné. 

Při nepřízni počasí či bez možnosti zahrady se nabízí vnitřní prostory, které by měly králíkovi nabídnout dostatečně velké a bezpečné místo. Je potřeba zkontrolovat místa, kam se všude může dostat a odstranit či přemístit případné kabely či jiné pro králíka lákavé objekty. Každý králík je unikátní a to, co zaujme jednoho, může nechat druhého chladným. Králík by měl venku mimo svou klec či domeček strávit  alespoň pár hodin denně. Během dne téměř neustále bobkují a častěji i čůrají. Jednou z alternativ je snaha králíka naučit chodit na druhý záchod mimo klec či záchod přemisťovat z klece do volného prostoru. Někteří králíci se takto naučí chodit na jedno místo pouze vyčůrat. Pro zachytávání bobků a moči slouží plenky pro králíky. Králíka tak můžete mít pohodlně na svém klíně či například na gauči. Dospělí samci i samice často močí značkují a to úmyslně mimo záchod. Značí si tak své teritorium či reagují na přítomnost opačného pohlaví. Plenky jsou vhodné i pro ty králíky, kteří jsou již v pokročilejším věku a trpí například inkontinencí. Plenky jsou opětovně pratelné a existují v různých barevných provedeních.

Autor článku: Viktorie Malá

Záznamy nebyly nalezeny...