Odborný posudek 🔎

 Vyjádření k produktu Leondiapers

MVDr. Nikola Koller

 

                                   page1image35274752              page1image35278080

 
Osnova:
 

1)  Vyzkoušení a použití plen Leondiapers u dvou králíků, osobní zkušenosti s produktem

2)  Technické plusy a mínusy v použití plen Leondiapers, osobní zkušenosti s produktem

3)  Možnosti využití plen Leondiapers, osobní pohled

4)  Vyvrácení některých předsudků zmíněných ohledně používání plen a další informace k zamyšlení

            a. Koprofágie, cékotrofy

            b. Infekce močových a pohlavních cest

            c. Zapařeniny, pomočená či pokálená srst

            d. Otlačeniny, odřeniny a jiná mechanická poranění způsobená nošením pleny

            e. Králíček bude plenu kousat, snažit se ji sundat

            f. Stres

            g. Encefalitozoon cuniculi

            h. Jiná onemocnění ovlivňující pohybový aparát

            i. Pododermatitidy

 

1. Vyzkoušení a použití plen Leondiapers u dvou králíků, osobní zkušenosti s produktem

Byla jsem požádána o odborný posudek k produktu Leondiapers a to zejména o jeho bezpečnosti v používaní u domácích pet králíků. Ve spolupráci s psaním posudku jsem odmítla veškeré finanční vyrovnání. Zažádala jsem ale o možnost králičí pleny vyzkoušet, ať mé hodnocení není zkreslené jen hodnocením fotografie. Bezpečnost použití jsem tedy ověřila v praxi, a to přímo na vlastních ušatých mazlíčcích.

Spolu s obdržením produktu jsem rovněž dostala i tištěné instrukce, jak se pleny mají používat. Instrukce obsahují návod, jak plenu králíčkovi obléknout, jak ji hygienicky čistit a udržovat a po jak dlouhý čas může být králíček v pleně oblečen. Dovolím si zde vypíchnout podstatnou část, a to že výrobce nedoporučuje plenu používat déle jak 2 hodiny v kuse a také, že v případě zápachu a znečištění pleny stolicí a močí by se měla plena ihned vyměnit za novou.

V průběhu mého sledování při domácím použití jsem dodržovala instrukce psané v návodu. Oblečení do plen úplně poprvé vyžadovalo asistenci druhého člověka. Jeden přidržoval králíčka a druhý oblékal plenu. Později již králíčci věděli, že se nejedná o nic tak dramatického a byla jsem tedy schopná oběma králíčkům plenu nasadit sama. Co se týče jejich reakcí na proces oblékání během prvních dnů, tak musím říct, že to pro ně nebylo o nic víc stresující, než je například stříhání drápků nebo vyčesávání srsti. První skoky po prvních 2-3 nasazení byly možná mírně nekoordinované, ale to přisuzuji spíše tomu, že králíček se v pleně musí začít hýbat, aby si plena ,,sedla“ a srovnala se k tělu králíčka. Celé urovnání pleny těmi pár skoky by se dalo zahrnout do 5 sekund. Opakovaným používáním už se i tento interval zkracoval, buď jsme začali být v oblékání pleny zručnější anebo to ve finále už začalo být králíčkům jedno. Co se týče upevnění pleny, je zde dvojitá fixace na suchý zip a drží fantasticky. Nestalo se mi, že by se z pleny králíček sám vyvlékl, že by ho plena někde škrtila, nebo že by ho někde dráždila. Během prvních použití plen jsem králíčky bedlivě sledovala. Pokud má již králíček plenu na sobě, ve většině případů už o ní ani téměř neví. Volně se s ní pohybovali po bytě. Dokonce s ní skákali i na záchodek a občasně i předváděli pohyby, jako by si trus chtěli od zadečku začít ujídat, nebo špulili zadeček, tak jako při močení. I toto byl pro mě signál, že se v pleně pravděpodobně něco objevilo a dle toho jsem pak i reagovala a plenu sundala.

Jak vypadal zadeček králíčků po sundání pleny je pro všechny ,,posuzovatele“ fotografií plen velký strašák. A můžu uklidnit, že k žádným obávaným zapařeninám nedochází, pokud budete respektovat instrukce v návodu. V momentech, kdy byli králíčci s plenou pod dozorem a dostatečně jsem se jim věnovala, tak po 1 hodině nošení jsem většinou zaznamenala kolem 4-12 ks kulatého suchého trusu a pokožka králíka ani chlupy nebyly potřísněné ani podrážděné. Stejně tak tomu bylo i po 2 hodinách, jen s tím rozdílem, že zde bylo trusu cca dvojnásobné množství, občas jsem zaznamenala i malý objem čerstvé moči. V momentě, kdy králíčci byli v pleně 2 hodiny doma sami, a tudíž více vylučovali, byla plena hodně pokálená i pomočená. Králíčkům to opět nezpůsobilo žádnou újmu na zdraví, ale močí změkčený trus pak začal více ulpívat na srsti, a tedy bylo po sundání pleny nutné zadeček králíčkům očistit.

S instrukcemi ohledně nošení plen s doporučením používat pleny maximálně 2 hodiny souhlasím, ale jen za podmínek, kdy se králíčkovi věnujete. Ve chvíli, kdy králíčka necháte 2 hodiny s plenou doma samotného, má králíček samozřejmě klid a prostor sám pro sebe, a tedy bude více vylučovat. Tedy s dozorem 2 hodiny ano, ale bez dozoru maximálně hodinu anebo pleny nepoužívat vůbec.

K běžnému používání plen u svých králíků se neuchýlím, nejsem cílová skupina tohoto produktu. Mohu ale s klidným svědomím tvrdit, že pokud je použití plen v souladu s instrukcemi, které jsou k plenám dodávány, je jejich použití u králíků bezpečné a nezpůsobuje žádné zdravotní komplikace.

 

2. Technické plusy a mínusy v použití plen Leondiapers, osobní zkušenosti s produktem

 

 

3. Možnosti využití plen Leondiapers, osobní pohled

Pro králíčka, který je čistotný a nemá žádné zdravotní problémy, je použití plen zbytečností. Zamyslela jsem se ale nad případy, kdy by použití pleny bylo pro králíčka alespoň trochu benefitem anebo pomocníkem pro jejich majitele se zapojením králíčka do jejich běžného života.

Možnosti využití plen (samozřejmě s respektem ke zvířeti a při dodržení zásad bezpečného použití):

1)  Zooterapie. Zooterapie je schválená forma terapie lidí pomocí zvířat, nejvíce známá je canisterapie. Zooterapie ale využívá i přítomnosti jiných druhů zvířat v blízkosti lidí, a to zejména v nemocnicích, domovech seniorů, dětských domovech a podobně, kde je zaznamenán pozitivní vliv na zdraví, motoriku, ale i psychiku člověka. Králíček, který bude vykonávat tento způsob podpůrné terapie nesmí nikde utrousit ani bobek, jinak například na čisté lůžkové oddělení nemůže být vpuštěn.

2)  Cestování, pobyt v hotelu, návštěvy. Ať už chcete nebo musíte s králíčkem cestovat a nechcete ho jen držet zavřeného v kleci, protože si nemůžete dovolit znečištění cizích prostor.

3)  Zamezení nechtěného nakrytí. Ne jako alternativa kastrace, ale jen dočasné řešení!!

4)  Pooperační či jiné krytí ran v oblasti, kterou schová plena.

5)  Handicapované/nemocné/imobilní zvíře.

6)  Prvotní forma učení na toaletu. Králíček nestihne označit močí/trusem jiná místa, tyto pachy pak můžeme snadno přenést na toaletu umístěním pomočené pleny či vysypáním trusu.

7)  Inkontinentní zvíře, které chceme nechat i volně proběhnout po koberci v bytě, místo toho, aby bylo kvůli svému postižení nonstop zavřené v kleci.

8)  Značkující zvíře, které chceme nechat i volně proběhnout po koberci v bytě, místo toho, aby bylo nonstop zavřené v kleci.

9)  Zamezení přenosu infekčních nemocí přenášenými močí/trusem.

10)  Jako forma odběru vzorku trusu, moči (myšleno obtisknutím hexaphanového papírku do pomočené pleny) od konkrétního jedince.

 

4. Vyvrácení některých předsudků zmíněných ohledně používání plen a další informace k zamyšlení

  •  Koprofágie, cékotrofy

Králíci fyziologicky požírají svůj trus, zejména pak cékotrofy. Cékotrofy jsou v podstatě slepený měkký trus, který je bohatý zejména na proteiny a zdravou střevní mikroflóru. Obavy z toho, jestli pak králík s plenou bude trpět malnutricí či zažívacími problémy jsou mylné. Opět zde zdůrazním, že pokud se bude plena používat dle instrukcí výrobce, žádné takové problémy nastat ani nemohou. Je asi dobré zmínit, že králíci produkují kvalitní cékotrofy brzy nad ránem, když nejsou nikým rušeni a pak je pojídají rovnou ze zadečku. Když se nad tímto faktem zamyslíme, tak nad ránem pravděpodobně plenu králíčkovi nasazovat nebudeme. Naopak přes den, kdy s králíčkem trávíme nejvíce volného času se v pleně s cékotrofy ani nesetkáme. Pokud namítáte, že králíček produkuje cékotrofy i přes den, tak s největší pravděpodobností má z hlediska výživy nadbytek energie či jej může trápit i nějaký zdravotní problém. Pokud ale stále máte obavy, že by králíček trus nemohl ochutnat, po svlečení z pleny mu můžete trus nabídnout či vysypat do záchodku.

  • Infekce močových a pohlavních cest

Vzestupná infekce bakteriemi ze střevní mikroflóry hrozí pouze v případech nesprávného používání plen. Zamyslete se nad použitím plen u batolat, trus na kojenecké výživě rozhodně není pevný a setkáváte se běžně v těchto případech s infekcemi urogenitálního traktu?

  •  Zapařeniny, pomočená či pokálená srst

K zamyšlení: dámské vložky, dětské pleny, inkontinentní pleny pro seniory. Králičí pleny jsou tomu podobné, ale s drobnými rozdíly. Lidé mají potní žlázy téměř po celém těle, králíci nemají žádné (termoregulaci řeší jinak). Když se tedy zastavíme nad faktem, že podobné pomůcky se používají i u lidí, jak často v těchto případech řešíte zapařeniny vy? Lidské hygienické jednorázové pomůcky jsou 100% nepropustné. Je to kvůli obsažené plastikové/syntetické vrstvě, a tedy není ani plně prodyšná. Ručně šité pleny Leondiapers jsou z přírodních materiálů, prodyšné, vysoce savé, ale plastiková voděodolnost jim chybí. Pokud je plena promočená (nad rámec schopnosti absorpce tekutin), tak to na pleně hned uvidíte a můžete ji tedy sundat, nebo vyměnit.

Rozdíl oproti lidem samozřejmě také vyplívá z jemné husté srsti. Pokud králíček do pleny kálí suchý formovaný trus, rozhodně se ulpívání na srsti či přenosu infekce nemusíme bát. Cékotrofy zmíněné výše ve většině případů nehrozí, již bylo zmíněno proč. Pokud se králíček vymočí do pleny ve standardním množství, je to plena schopná vsáknout a na kůži, srst či rozmočení trusu to nebude mít vliv.

Kdy králíček nejvíce vylučuje? Jsou to právě momenty, kdy má klid a má čas sám pro sebe. Králíček, který sleduje, co nového se kolem něj děje, je na průzkumu místnosti, cestujete s ním, tak ve většině případů bude produkce trusu a moči snížená. Oproti tomu, kdy je králíček doma sám, či v kleci, nemá nic jiného na práci, tak bude vylučovat častěji a ve větším objemu.

  •  Otlačeniny, odřeniny a jiná mechanická poranění způsobená nošením pleny

Ke střihu a zhotovení plen Leondiapers mi bylo hodně vysvětleno a detailně obhájeno. Například i to, proč je tloušťka břišního pásu přesně v těchto rozměrech tak důležitá. Tedy pokud vyberete plenu dle výrobcem navržené velikostní tabulky, opravdu králíčky doma přeměříte, mělo by být vše v pořádku. Pleny jsou v tuto chvíli šity ve 3 velikostech, nejsou šity přímo na míru, tudíž drobné nedostatky u individuálních případů jistě mohou nastat.

  •  Králíček bude plenu kousat, snažit se ji sundat

Okusování nábytku, textilie, mříží a jiných předmětů je individuální reakce zvířete a pokud předvídáte podobné chování, tak pro vašeho mazlíčka opravdu plena nemusí být vhodná. Reakce ale mohou být individuální. Nicméně králíček, který například dobře snáší oblečené kšíry a vodítko na ven, bude bez problému snášet i pleny.

  •  Stres

Ohledně procesu oblékání pleny se dá očekávat, že většina králíčků bude více či méně cítit jistou míru stresu. Reakční míru stresu lze ale odhadnout dle předem nasbíraných zkušeností chovatele spojených s manipulací s králíčkem. Pokud má již králík plenu oblečenou, většinou tomu dále nevěnuje pozornost.

K zamyšlení: Použití plen vidím v některých případech podobně jako používání kšír a vodítka. Králíčka si v parku také nemůžete dovolit nechat běhat na volno, ale kšíry a vodítko mu to umožní. Králíček i sám pak umí rozpoznat, že nasazení kšír znamená pohyb venku a může jej vnímat pozitivně. Pokud by byla plena jediným vysvobozením králíčka z klece, aby mohl běhat hodinku po pokoji na volno, nemyslíte, že by to mohl vnímat stejně? Útulky jsou navíc plné odložených a nechtěných zvířat, které majitele odkládají, protože jim je líto, že je nemohou nechat běhat u sebe doma na volno (mnohdy právě z důvodů znečišťování podlah, koberců, postelí a pohovek močí). Pomohlo by v některých případech, kdyby se právě tito majitelé dozvěděli o králičích plenkách?

  •  Encefalitozoon cuniculi

Encefalitozoonóza je často zmiňované onemocnění, které je zapříčiněné jednobuněčným parazitem, jehož cílové orgány jsou CNS, ledviny a oči. S encafalitozoonem cuniculi se můžeme běžně setkat i u králíčků, které do této doby neprojevovali žádné klinické příznaky. Incidence v populaci králíků se totiž pohybuje přibližně okolo 70 %. Onemocnění může propuknout, pokud má králíček oslabenou imunitu, trpí jiným zdravotním problémem, či je vystaven větší míře stresu (dlouhá x-hodinová cestování, změna prostředí či podmínek prostředí, psychické trauma zapříčiněné změnou v hierarchii, úhynem společníka či odloučení od majitele, situace, kdy je králíček v pozici honěné kořisti, ale samozřejmě i jakákoliv odchylka od zdravotního stavu). Proces oblékání pleny je tedy zanedbatelný v incidenci propuknutí encefalitozoonózy.

Jistě se ale u králíčků s encefalitozoonozou můžeme zamyslet nad mnoho situacemi kdy pleny lze použít a kdy ne. Zmíním tu například inkontinenci v případech pokročilých příznaků tohoto onemocnění. Jistě chceme králíčka také mazlit, mít ho na klíně, či nechat proběhnout. Situaci rozhodně můžeme řešit dekami, savými podložkami, vytíráním podlahy, či použitím pleny. Rozhodně je něco z toho v této situaci nevyhnutelné, pokud chceme, aby králíček pobýval čas i mimo klec či ohrádku. Další situací je pokročilejší porucha rovnováhy. Králíčci se různě motají, přetáčí, válí sudy a podobně, což může lehce zapříčinit nechtěné vyválení se ve vlastních výkalech a moči v důsledku například s poraněním rohovky, zánětem spojivek či horšího.

Nezřídka se pak u těchto nemocných zvířat také setkáváme s ochrnutím, následně proleženinami, otlaky a dermatitidami, které mohou být opět zhoršeny, pokud se králíček znečistí močí či měkkým trusem. Opět lze tyto situace řešit různými způsoby a použití plen může být pro někoho vhodnou variantou, jak zabezpečit králíčka v čistotě, samozřejmě za předpokladu častých výměn plenek.

Jiná situace nastává ve chvíli, kdy chceme nemocného králíčka izolovat od jiného zdravého jedince. Přenos encefalitozoona je totiž způsobený přítomností infekčních spor v moči. Plena by mohla najít využití tedy i v těchto případech. Otázkou ale je, jestli je toto v praxi vůbec nutné. Existují jiné a vhodnější způsoby, jak tuto situaci řešit.

  •  Jiná onemocnění ovlivňující pohybový aparát

Do podobné situace jako je zmiňovaná výše se mohou lehce dostat i králíčci trpící onemocněním uší spolu s narušením rovnovážného ústrojí, či králíčci po ortopedickém úraze trpící poruchou pohyblivosti.

  •  Pododermatitidy

Neboli otlaky končetin. Jedná se o multifaktoriální zdravotní problém, příčin tedy může být hned několik a většinou i v různých kombinacích. Obézní jedinci, nedostatek pohybu, nevhodný povrch, po kterém se králíček pohybuje, ortopedické problémy, bolestivost břicha, močové problémy, a další. Jelikož se jedná o velmi široké téma, zmíním souvislost s močovými problémy. Králíci mají přirozeně se vyskytující krystaly v moči. Pokud je moč hodně krystaly nasycená, může tato moč ulpívat na srsti tlapek a králík si pak i při běžném pohybu může tyto jemné krystaly zašlapávat do kůže tlapek, což může způsobit dráždění a v důsledku dalších přidružených příčin pak vznik pododermatitid. Pokud je již pododermatitida u jedince rozvinutá (třeba aktuálně z jiných příčin) a jedinec pak trpí otevřenými vředy a hlubokým poraněním, může pohyb v moči v důsledku ještě zhoršit tento problém. A pokud již jiná protekce ve smyslu zamezení pohybu králíčka v moči a trusu selhala, můžeme i zde zkusit pleny využít. 

 

page6image35155120

 

 

                                    page1image35274752                 page1image35278080

 

Záznamy nebyly nalezeny...