Proč si (ne)pořizovat králíka? 😲
Králík umí být skvělý a oddaný společník. Existuje však několik skutečností, které mohou být výraznou překážkou při rozhodování se o jeho pořízení. Začněme tedy tím, jaké má králík například i oproti ostatním domácím mazlíčkům výhody.
Relativně nižší časová náročnost. Zejména pokud máte králíky dva (nebudeme se zde blíže zabývat kastrací či volbě mezi samci a samicemi), velmi dobře se spolu zabaví. Navíc když mají doma uvnitř či na zahradě dostatečně velký výběh, není nezbytné pravidelné venkovní venčení. V rámci provozování dalších aktivit a interakcí s člověkem záleží i na povaze králíka. Některý vyhledává pozornost lidí více, některý méně. Někteří z nich jsou schopni i luštit různé králičí hlavolamy nebo se učit nějaké triky.
Péče o zdravého jedince není náročná. Králík se sám myje (podobně jako kočka) a v základu mu stačí dostatečný pohyb, čistá podestýlka, voda a vyvážená strava. Je vhodné se pravidelně u veterináře ujistit, že je jedinec v dobrém zdravotním stavu. K jedním z nejčastějším zdravotním problémům patří přerostlé zuby vzniklé nevhodnou stravou (nedostatečné obrušování).
Králík stejně jako spousta dalších zvířat nemá rád změny, ale relativně dobře zvládá odloučení. Záleží i na jeho povaze a poutu s konkrétním člověkem. V ideálním případě by měl zůstat v prostředí, na které je zvyklý (například v případě odjezdu na dovolenou).
Králík je tiché, společenské zvíře. Ideální společník nejen pro introvertní povahy. Pro jednotlivé povahové rysy si nezapomeňte vyhledat konkrétní králičí plemena.
Co se týká možných překážek před případným pořízením, jedním z nich je určitě obliba králíků v hryzání. Pro jeho bezpečnost je potřeba zajistit, aby neměl přístup ke kabelům či dalším pro něj lákavým předmětům. Každého králíka lákají jiné materiály a jiné předměty. Některé pro něj mohou být nebezpečné a některé zase nebudete chtít, aby vám zničil (například oblíbené šaty). Vhodné je tedy dát tyto věci do bezpečné vzdálenosti, někam je zamknout a nebo pokud to jinak není možné, v jejich blízkosti králíka bedlivě pozorovat.
Další možnou překážkou je stránka finanční. Ačkoliv u zdravého jedince jsou měsíční výdaje násobně nižší než u psů či koček (zejména kvůli bezmasé stravě), v případě neočekávaných návštěv veterináře se mohou výrazně zvýšit. Je potřeba tedy počítat i s těmito neplánovanými výdaji.
Jak už zde padlo, králík je společenské zvíře a pokud na něj nebude mít chovatel dostatek času, je vhodné popřemýšlet o dvou králících. Společně se více zabaví a nebudou se cítit osamělí. Stejně jako u ostatních zvířat je nezbytné mít v záloze někoho, kdo se vám o králíka nebo králíky postará v případě, že vy nebude moci. Dnes již existují i „hotely“ pro ty nejmenší zvířátka v případě, že poblíž vás nemáte nikoho, kdo by vás v péči zastoupil. V Praze existuje jedno, mezi chovateli oblíbené, místo v Nuslích, kde najde dočasný domov různorodá skupina zvířat. Zde je odkaz na jejich stránky: http://www.hlidanimazlicku.cz/
Ať už se pro pořízení králíka rozhodnete nebo ne, věříme, že jste se tak rozhodli s co nejvíce relevantními informacemi.
Autor článku: Viktorie Malá
Záznamy nebyly nalezeny...